Zmień kontrast Nazwa skórki
Dzisiaj jest r.
Aktualności


Wycieczka na Litwę i Podlasie        W dniach 10 - 12 czerwca br. Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie zorganizowała wycieczkę na Litwę i Podlasie celem bliższego poznania walorów historycznych obecnych i dawnych ziem polskich. Trasa wycieczki wiodła przez: Tykocin, Suchowolę, Augustów, Wilno, Troki, Bohoniki, Białystok, Św. Górę Grabarkę. Opiekę nad uczestnikami sprawowały: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie - Beata Olejniczak i starszy bibliotekarz Serafina Domańska.

          Wszyscy chętni ożywczych smaków przygody stawili się punktualnie 10 czerwca o 4.45, aby z rannymi zorzami za oknem wyruszyć po nowe wrażenia. Pierwszym punktem podróży było zwiedzanie Zamku Królewskiego Zygmunta Augusta w Tykocinie. Co ciekawe, obecny wygląd zamek zawdzięcza nowemu właścicielowi, który odrestaurował budowlę cegła po cegle we współpracy z konserwatorem zabytków - własnymi środkami i podźwignął ją z ruin i zapomnienia. Obecnie siedziba królów cieszy oczy zwiedzających. W Tykocinie wycieczkowicze podziwiali również barokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej i pomnik dawnego właściciela Tykocina - Stefana Czarnieckiego. W Suchowoli wysłuchali ciekawostek z przeszłości m.in. na temat klasycystycznego Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz pomnika upamiętniającego osobę ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził ze wsi Okopy, niedaleko Suchowoli.

        Ostatnim punktem podróży pierwszego dnia wycieczki był Augustów - miejscowość malowniczo położona na Pojezierzu Suwalskim otoczona Puszczą Augustowską. W Augustowie podróżnicy z Dalikowa zamieszkali w położonym nad jeziorem Necko hotelu Karmel, który powitał gości smacznym obiadem. Po zakwaterowaniu uczestnicy wycieczki spotkali się z przewodnikiem - Bogdanem Łukaszewiczem, obejrzeli atrakcje miejscowości i udali się w rejs statkiem "Sajno" po jeziorach: Necko, Białe, Studzieniczne. Płynąc Szlakiem Papieskim dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, gdzie znajduje się studnia z cudowną wodą leczącą wiele chorób. Na zakończenie wycieczkowicze zintegrowali się podczas uroczystej kolacji zapoznawczej.

          Drugi dzień podróży powitał wszystkich niezbyt ładną pogodą, ale od czego mamy pogodę ducha? Nawet deszcz nie mógł przeszkodzić miłośnikom turystyki podczas wyjazdu na Litwę. Przemiła i profesjonalna przewodniczka - Alina Obolewicz oprowadziła po Wilnie i Trokach i pokazała zabytki obu tych miejscowości. W Wilnie można było obejrzeć barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. W Muzeum Adama Mickiewicza turyści zostali powitani przez dyrektora palcówki - Rimantasa Szalnę, który ze swadą i humorem opowiadał o erotycznym życiu wieszcza. W muzeum można było zakupić książki z autografem autora (pana Szalny) opowiadające o potyczkach z losem Adama Mickiewicza. Następnie zwiedzano Cmentarz na Rossie, gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz złożone zostało serce Marszałka. Godne obejrzenia były również: Katedra św. Kazimierza i Cerkiew św. Ducha, w której znajdują się relikwie świętych męczenników: Antoniego, Jana i Eustachego, wystawione na widok publiczny. Ze szczególnym sentymentem podróżnicy z książnicy w Dalikowie zawitali w progi gotyckiej Ostrej Bramy w Wilnie, gdzie znajduje się znany miłośnikom "Pana Tadeusza" obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego można było pomodlić się przed pierwszą wersją obrazu "Jezu, Ufam Tobie" autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego. Wśród wileńskich atrakcji pojawiły się również m.in. odwiedziny na dziedzińcu Akademii Wileńskiej, założonej w 1579 r. przez króla Stefana Batorego oraz oglądanie pomników wybitnych postaci historycznych m.in. Joachima Lelewela i Władysława Syrokomli. Smaczny obiad złożony z potraw regionalnych: zeppelina i blinów zakończył zwiedzanie stolicy Litwy. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do siedziby książąt litewskich w Trokach, gdzie znajduje się potężny zamek obronny na jeziorze Galve. Obiado-kolacja zjedzona już w Augustowie zwieńczyła ten dzień pełen atrakcji.

          Niedziela, chociaż była już czasem powrotu w rodzinne strony, nie skurczyła się tylko do oglądania widoków za oknem autobusu. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w meczecie w Bohonikach. Bohoniki to maleńka wieś w województwie podlaskim zamieszkana przez potomków polskich Tatarów. Kolejny przystanek w podróży miał miejsce w Białymstoku, gdzie podziwialiśmy tzw. Wersal Północy - przepiękny późnobarokowy Pałac Branickich otoczony nadal rekonstruowanymi ogrodami barokowymi. Obecnie w pałacu ma siedzibę Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Po sutym obiedzie zwiedzający pojechali na św. Górę Grabarkę - najważniejsze miejsce kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Na Grabarce znajduje się utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie, w tym parafialna - Przemienienia Pańskiego oraz cmentarz prawosławny.

          Głęboka noc, choć rozjaśniona światłami samochodów, oczekiwała podróżników z dalikowskiej książnicy na rynku w Dalikowie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki.

GaleriaFacebook
Polub nas na facebook :)

Narodowe Centrum Kultury
Biblioteka otrzymała Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"

Kraszewski. Komputery dla bibliotek
Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017"

Fundacja Orange
Biblioteka bierze udział w programie: Akademia Orange dla Bibliotek

Pitax
Współpracujemy z Pitax

Odjazdowy Bibliotekarz
Odjazdowy Bibliotekarz

ŁDK
Łódzki Dom Kultury

BIP
Biuletyn Informacji Publicznej

QUIZ
Quiz Questing

MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Statystyki zbiorcze na stronę
Copyright © 2019 GBP w Dalikowie
Plac Powstańców 3; 99-205 Dalików
telefon: (+48) 603 270 838; fax: 43 678 00 99