Zmień kontrast Nazwa skórki
Dzisiaj jest r.
Aktualności
Wycieczka krajoznawcza do Niepokalanowa, Żelazowej Woli, Nieborowa, Arkadii oraz Łowicza - 2016
Dnia 23 września 2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie w ramach poznawania naszej Małej Ojczyzny zorganizowała wycieczkę trasą: Niepokalanów - Żelazowa Wola - Nieborów - Arkadia - Łowicz - Maurzyce. Opiekunami 49-osobowej grupy fascynatów historii były panie: Serafina Domańska i Ewa Bugajna.

Bladym świtem podróżnicy z dalikowskiej książnicy wyruszyli na poznanie przygody. Pierwszym przystankiem na ich bogatej w atrakcje trasie był Niepokalanów, gdzie obejrzeli Panoramę Tysiąclecia zbudowaną dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. W podziemiach bazyliki w Niepokalanowie zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia: Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie pielgrzymi zwrócili swe kroki do Muzeum św. Maksymiliana Kolbe, które poświęcone jest życiu, pracy i męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbego, działalności Wydawnictwa Niepokalanów, założonego przez niego w 1927 r. oraz misjom franciszkańskim na całym świecie.

Kolejnym punktem podróży była Żelazowa Wola, miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Znajduje się tam obecnie oddział Muzeum Fryderyka Chopina w otoczeniu zrewitalizowanego parku. Jak głosi tradycja po ślubie państwo Chopinowie zamieszkali w oficynie dworskiej i tam 1 marca 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin. W literaturze znaleźć można kilka przekazów o pobytach Fryderyka w miejscu swojego urodzenia. Wraz z siostrą Ludwiką spędził w Żelazowej Woli Boże Narodzenie 1825 roku, także lato 1830 roku.

W Nieborowie uczestnicy wycieczki posilili się w "Białej Damie", aby następnie w dobrych humorach zwiedzić barokowy pałac Radziwiłłów - zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. Pałac od 1774 r. do 1944 r. należał do rodziny Radziwiłłów. Wyposażenie budynku jest w większości oryginalne. W skład zespołu pałacowego wchodzi również zabytkowy park oraz liczne budynki gospodarcze. W pałacu i otaczającym go ogrodzie kręcono m.in. filmy: "Akademia pana Kleksa" czy "Kariera Nikodema Dyzmy". Nieopodal Nieborowa znajduje się Arkadia, dzieło żony Michała Hieronima - Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej. Arkadia była kolejnym przystankiem w naszej podróży. Powstały zgodnie z ówcześnie panującą modą park wymieniany był, i nadal jest, jako jeden z najpiękniejszych romantycznych ogrodów Europy. Architektoniczną i ogrodową oprawę opracował Szymon Bogumił Zug, przy dużym osobistym zaangażowaniu i udziale księżnej.

W Łowiczu podziwiano Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja - kościół znajdujący się przy Starym Rynku, nazywany "Mazowieckim Wawelem", miejsce wiecznego spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 często rezydowali w będącym ich własnością Łowiczu.

Na ludową nutę zakończyło się zwiedzanie dla turystów z Dalikowa, którzy zawitali do wsi Maurzyce, gdzie znajduje się Skansen Wsi Łowickiej. W karczmie przygrywała ludowa orkiestra, a oko panów cieszyły ubrane w regionalne stroje panny. Obecnie w skansenie znajduje się blisko 40 przeniesionych lub zrekonstruowanych obiektów, np.: zagroda zamknięta - tzw. okólnik, chałupy, obora kamienna, kuźnia i wiatrak, zrekonstruowana kamienno-ceglana strażnica oraz bróg, gdzie przygotowano ekspozycję sprzętu strażackiego. Ciekawostką jest drewniany kościół z 1758 r., który podarowały skansenowi Wysokienice, w którym po dziś dzień odprawiane są śluby. Zabytkowa świątynia jest prawdziwą perełką maurzyckiego skansenu.

Zaciekawieni uczestnicy wycieczki w drodze powrotnej zapytywali o dalsze plany wyjazdowe Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie. Wśród zamierzonych działań pojawił się wyjazd z okazji andrzejek do Teatru Nowego w Łodzi na przedstawienie po wiele mówiącym tytułem: "Wszystko o kobietach".

GaleriaFacebook
Polub nas na facebook :)

Narodowe Centrum Kultury
Biblioteka otrzymała Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"

Kraszewski. Komputery dla bibliotek
Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017"

Fundacja Orange
Biblioteka bierze udział w programie: Akademia Orange dla Bibliotek

Pitax
Współpracujemy z Pitax

Odjazdowy Bibliotekarz
Odjazdowy Bibliotekarz

ŁDK
Łódzki Dom Kultury

BIP
Biuletyn Informacji Publicznej

QUIZ
Quiz Questing

MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Statystyki zbiorcze na stronę
Copyright © 2019 GBP w Dalikowie
Plac Powstańców 3; 99-205 Dalików
telefon: (+48) 603 270 838; fax: 43 678 00 99