Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka

 • Ankieta

  Czy podoba Ci się nowa strona?
 • Zobacz też

 • Kontakt

  Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie
  ul. pl. Powstańców 3
  99-205 Dalików

  Telefon komórkowy 603-270-838

  biblioteka@bibliotekadalikow.pl

156. rocznica bitwy pod Dalikowem

10 września 1863 roku pod Dalikowem rozegrała się jedna z największych bitew powstania styczniowego. Dla upamiętnienia tych wydarzeń i oddania hołdu tym, którzy walczyli za niepodległość Polski - Samorząd Gminy Dalików i Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie zorganizowali uroczystość ku czci powstańców styczniowych poległych podczas bitwy pod Dalikowem.

W spotkaniu udział wzięli: Radosław Arkusz - Wójt Gminy Dalików, Danuta Walczak - Przewodnicząca Rady Gminy Dalików, Krzysztof Dzierżawski - Dyrektor SP w Dalikowie, Zbigniew Osowski - Dyrektor SP w Domaniewie, Jerzy Wardęski - potomek rodziny Wardęskich dawnych włodarzy Dalikowa.

 W pierwszej części uroczystości odbyła się prelekcja pt. "Bitwa pod Dalikowem na podstawie dokumentów źródłowych", którą wygłosił Jan Pietrzak - historyk, dokumentalista, regionalista, dziennikarz "Dziennika Łódzkiego". Autor kilkuset artykułów i książek o historii Poddębic i okolic. Współzałożyciel i wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Sieradzu. Autor "Sieradzkiej listy katyńskiej". Z jego inicjatywy i z jego udziałem odbyło się kilkadziesiąt wystaw i prelekcji w placówkach muzealnych i kultury. Od 2011 r. tworzy "Sieradzki Sztambuch Jana Pietrzaka", który jest unikatowym zbiorem dokumentów o zasłużonych ludziach ziemi sieradzkiej i poddębickiej. Zgromadzeni w kaplicy na cmentarzu młodzież i nauczyciele szkół podstawowych oraz mieszkańcy gminy Dalików z zainteresowaniem wysłuchali słów o ważnych dla naszego regionu wydarzeniach historycznych. Jerzy Wardęski dołączył do opowieści przedmówcy ciekawą historię Władysława i Walentyny Wardęskich, którzy aktywnie walczyli i wspierali powstanie styczniowe. Na ręce Beaty Olejniczak - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie złożył obraz Władysława Wardęskiego herbu Godziemba, rotmistrza wojsk powstańczych.

      Ksiądz Stanisław Łaski pomodlił się w intencji poległych bohaterów bitwy pod Dalikowem. Uwieńczeniem obchodów rocznicowych było złożenie kwiatów na grobach powstańców styczniowych przez delegacje: Samorządu Gminy Dalików, Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dalikowie, Szkoły Podstawowej w Dalikowie, Szkoły Podstawowej w Domaniewie, Rady Sołectwa Dalików i książnicy w Dalikowie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-24 05:07:19przez:
Opublikowano:2021-02-24 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W DALIKOWIE
Odwiedziny:417

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo

PFR
Łódzki Dom Kultury
Firma Juvi
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Z ikrą
PRYM
Forum Wsparcia Zrównoważonego Rozwoju
Sieć na Kulturę w Podregionie Sieradzkim
Ministerstwo kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Mała Książka - Wielki Człowiek
Instytut Książki
Kraszewski
Rozpracuj to z Biblioteką
Biblioteka Narodowa
 NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0