Zmień kontrast Nazwa skórki
Dzisiaj jest r.
Aktualności

156. rocznica bitwy pod Dalikowem
      W pierwszej części uroczystości odbyła się prelekcja pt. "Bitwa pod Dalikowem na podstawie dokumentów źródłowych", którą wygłosił Jan Pietrzak - historyk, dokumentalista, regionalista, dziennikarz "Dziennika Łódzkiego". Autor kilkuset artykułów i książek o historii Poddębic i okolic. Współzałożyciel i wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Sieradzu. Autor "Sieradzkiej listy katyńskiej". Z jego inicjatywy i z jego udziałem odbyło się kilkadziesiąt wystaw i prelekcji w placówkach muzealnych i kultury. Od 2011 r. tworzy "Sieradzki Sztambuch Jana Pietrzaka", który jest unikatowym zbiorem dokumentów o zasłużonych ludziach ziemi sieradzkiej i poddębickiej. Zgromadzeni w kaplicy na cmentarzu młodzież i nauczyciele szkół podstawowych oraz mieszkańcy gminy Dalików z zainteresowaniem wysłuchali słów o ważnych dla naszego regionu wydarzeniach historycznych. Jerzy Wardęski dołączył do opowieści przedmówcy ciekawą historię Władysława i Walentyny Wardęskich, którzy aktywnie walczyli i wspierali powstanie styczniowe. Na ręce Beaty Olejniczak - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie złożył obraz Władysława Wardęskiego herbu Godziemba, rotmistrza wojsk powstańczych.

      Ksiądz Stanisław Łaski pomodlił się w intencji poległych bohaterów bitwy pod Dalikowem. Uwieńczeniem obchodów rocznicowych było złożenie kwiatów na grobach powstańców styczniowych przez delegacje: Samorządu Gminy Dalików, Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dalikowie, Szkoły Podstawowej w Dalikowie, Szkoły Podstawowej w Domaniewie, Rady Sołectwa Dalików i książnicy w Dalikowie.

Facebook
Polub nas na facebook :)

Narodowe Centrum Kultury
Biblioteka otrzymała Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"

Kraszewski. Komputery dla bibliotek
Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017"

Fundacja Orange
Biblioteka bierze udział w programie: Akademia Orange dla Bibliotek

Odjazdowy Bibliotekarz
Odjazdowy Bibliotekarz

ŁDK
Łódzki Dom Kultury

BIP
Biuletyn Informacji Publicznej

QUIZ
Quiz Questing

MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Statystyki zbiorcze na stronę
Copyright © 2020 GBP w Dalikowie
Plac Powstańców 3; 99-205 Dalików
telefon: (+48) 603 270 838; fax: 43 678 00 99