Zmień kontrast Nazwa skórki
Dzisiaj jest r.
Aktualności


"Powódź, pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą"


24 lutego 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dalikowie odbyło się posiedzenie komisji konkursowej konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: "Powódź, pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą". Komisja w składzie: Ewa Kułakowska (nauczyciel w ZS w Dalikowie), Beata Olejniczka (kierownik GBP w Dalikowie), Marek Kubiś (nauczyciel plastyki w ZS w Domaniewie) oraz Karol Arkusz (przedstawiciel Ochotnichych Straży Pożarnych) musiała ocenić i wytypować najlepsze prace do eliminacji powiatowych. Lista osób, których prace przezły eliminacje gminną: Mateusz Gąsiorkiewicz, Katarzyna Górniak, Karolina Kabacińska, Renata Kabacińska, Joanna Kamińska, Klaudia Kończak, Dominik Lemiesz, Jakub Madaj, Justyna Milska, Piotr Milski, Angelika Opas, Roksana Opas, Olga Sęczkowska, Tomasz Sobczak, Mateusz Szymczak, Paulina Targalska, Marcelina Urbaniak, Kamil Włodarczyk, Ewa Ziąbka.

dodano: 25 lutego 2011Wyniki konkursu piosenki patriotyczno-żołnierskiej


Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie wraz z Urzędem Gminy zorganizowała 16 listopada br. Konkurs Piosenki Patriotyczno Żołnierskiej. Głównym celem konkursu było ocalić od zapomnienia pieśni żołnierskie i patriotyczne, uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych piosenkami patriotyczno żołnierskimi. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy chętni z terenu Gminy Dalików. Do konkursu przystąpiło 48 uczestników zaprezentowano 31 utworów. Komisja w składzie: Pan Szymon Żmudziński - nauczyciel w Szkole Muzycznej w Uniejowie oraz w Pabianicach, Pan Dariusz Kossakowski -nauczyciel muzyki w Salezjańskiej Szkole Muzycznej w Lutomiersku oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie Pani Beata Olejniczak dokonała oceny: znajomość tekstu, znajomość melodii, muzykalność i walory głosowe, postawę i ogólne wrażenie artystyczne podczas wykonywania utworu. Uczestnicy kwalifikowani byli w pięciu kategoriach wiekowych.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!!!
dodano: 17 listopada 2010Spotkanie autorskie


W dniu 5 października 2010 r. o godzinie 10.00 w Sali nr 1 Urzędu Gminy w Dalikowie odbędzie się spotkanie autorskie z Adamem Serdyńskim, autorem powieści historyczno - przygodowej "Przyjaciele z Breslau".
          Spotkanie przewidziane jest na jedną godzinę, składa się ono z:
— krótkiego zaprezentowania sylwetki Adasia,
— omówienia konkursów literackich, których Adam był laureatem (aspekt pedagogiczny zachęcenie rówieśników, by również podjęli tego rodzaju działania),
— głośnego czytania przez Adasia wybranych fragmentów powieści,
— prelekcji autora (wszechstronne opowiadanie młodego pisarza na temat książki, jej bohaterów, świata przedstawionego, procesu twórczego, sposobów gromadzenia materiałów podczas pisania powieści oraz planach pisarskich na przyszłość; zabawne wydarzenia, anegdoty),
— pytań uczestników (związane z książką i osobą młodego pisarza), dyskusja.

          Więcej informacji o młodym autorze można znaleźć na stronach internetowych:

          

          Będzie istniała również możliwość pozyskania materiałów, po spotkaniu można także zakupić - w cenie 19,90 zł egzemplarz "Przyjaciół z Breslau" (z autografem autora lub dedykacją na życzenie).
Serdecznie zapraszamy
dodano: 30 września 2010Konkurs piosenki patriotyczno-żołnierskiejPo raz pierwszy w Gminie Dalików organizowany jest konkurs pt. "Piosenki Patriotyczno - Żołnierskiej". Organizatorami tego konkursu są Urząd Gminy w Dalikowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie. Konkurs skierowany jest dla wszystkich chętnych zamieszkujących na terenie Gminy Dalików. Celem głównym konkursu jest ocalenie od zapomnienia pieśni żołnierskich i patriotycznych, uczczenie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz zainteresowanie dzieci, młodzież i dorosłych piosenkami patriotycznymi i żołnierskimi.

          Szczegółowe zasady konkursu są opisane w regulaminie:
regulamin konkursu
karta zgłoszenia do konkursu
Serdecznie zapraszamy
dodano: 30 września 2010Konkurs "Moja Mała Ojczyzna"


Wzorem lat ubiegłych Powiatowa Biblioteka w Poddębicach organizuje X edycję Konkursu Recytatorskiego pt. "Moja Mała Ojczyzna" wierszy autorów wywodzących się i piszących o Ziemi Poddębickiej.

Konkurs przeprowadzony będzie w 2 etapach:
Pierwszy etap gminny - 27 października 2010 o godz. 9.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dalikowie. Zgłoszenia należy składać do dnia 15 października 2010 r. do GBP w Dalikowie lub FB w Kucinach bądź w FB w Domaniewie.

          Szczegółowe zasady konkursu są opisane w regulaminie:
regulamin konkursu
karta zgłoszenia do konkursu
Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną i osoby dorosłe
dodano: 30 września 2010Dożynki Gminne 2010


5 września 2010 roku w Gminie Dalików odbyły się coroczne Gminne Dożynki, czyli ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jak co roku biblioteka brała czynny udział w przygotowaniach scenografii sceny, która tego lata wyglądała po prostu prześlicznie :)


dodano: 6 września 201071 lat po wojnie


Dziś mija 71 lat od momentu wkroczenia wojsk III Rzeszy Niemieckiej na terytorium Polski. Skutkiem napaści był wybuch II wojny światowej.
          Życiorysy już blisko trzech pokoleń dzielą nas od wybuchu, tejże wojny. Wydaje się, że jest to bardzo odległy czas, tym bardziej, że żyje coraz mniej osób, które ją pamiętają. Jednak wojna ta, jak żadna inna, cały czas jest trwałym składnikiem współczesności, i to nie tylko w Polsce.
          II wojna należy do najwdzięczniejszych tematów na rynku czytelniczym. Była i jest nadal istotnym elementem bieżącej polityki niejednego kraju, rozpalającym emocje, budzącym sprzeciw lub aprobatę. Dla Polaków 1 września 1939 roku, jako data wybuchu wojny światowej nie budzi wątpliwości. Przeszła ona do historii, jako dzień rozpoczęcia największego konfliktu w dziejach ludzkości.
          W dniu 1 września w 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę z lądu, morza i powietrza. Niemiecki plan ataku zakładał wojnę błyskawiczną, której efektem miało być szybkie zniszczenie polskich sił zbrojnych poprzez uderzenie z czterech kierunków: północnego, północno-wschodniego, zachodniego i południowo-zachodniego. Wojna pochłonęła życia ponad 33 miliony cywilów, niemających i niechcących mieć nic wspólnego z działaniami militarnymi. W walce zginęło 25 milionów żołnierzy. II wojna światowa to także setki zniszczonych miast i wsi. To dziesiątki milionów ludzi pozbawionych majątku i dachu nad głową. To zniszczona infrastruktura i przemysł. We wrześniu 1939 r. Polska w osamotnieniu musiała stawić czoło dwóm najeźdźcom. Przegrana nie oznaczała jednak, iż Polska ugięła się pod hitlerowskim i sowieckim jarzmem. Polacy zarówno w kraju, jak i za granicą, podjęli walkę o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą.
          Symbolem waleczności polskich żołnierzy stały się bohaterska obrona Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku.
          Tymczasem w dniu 17 września 1939 r. Polskę zaatakowała zdradziecko Armia Czerwona, łamiąc podpisane wcześniej umowy międzynarodowe. Agresja ZSRR postawiła Polskę w trudnym położeniu. Mimo to jednostki Wojska Polskiego prowadziły walkę usiłując przebić się na Węgry lub do Rumunii, a gdy nie było szans na opuszczenie kraju, walka toczyła się o to, co Polacy cenili najbardziej - o żołnierski honor.

dodano: 1 września 2010Noc w bibliotece


Z nocy 29-30 lipca w godz. 21.00 do 5.00 rano odbyła się impreza pn. "Noc w Bibliotece".
          W trakcie trwania tej imprezy dzieci i młodzież uczestniczyły w różnych grach i turniejach zorganizowanych przez bibliotekarzy. Dużym powodzeniem cieszył się turniej gier komputerowych, do którego zgłosiło się bardzo dużo chętnych. Pierwsze miejsce zajął Pascal Besmehn. W grze kalambury stanęły do rywalizacji dwie drużyny dziewcząt - zakończyło się remisem. Popularnością cieszyło się również malowanie tatuaży, wykonywane przez stażystkę Karolinę.
Nasi goście mieli okazję oglądać bajki i filmy, które były wyświetlane na dużym ekranie. Na dworze wokół biblioteki w scenerii nocy uczestnicy mogli przy stolikach wypić herbatkę kawę, porozmawiać a nawet zagrać w szachy lub warcaby.
          Nad bezpieczeństwem czuwała również Powiatowa Policja, która odwiedziła naszą imprezę o północy - bardzo dziękujemy.
          Ogólnie imprezę odwiedziło 37 osób, do końca wytrzymało (do godz.5.00) - 26 osób.

Wszystkim uczestnikom imprezy bardzo dziękujemy i zapowiadamy powtórkę ulepszoną w przyszłym roku również w wakacje.
dodano: 2 sierpnia 2010Konkurs recytatorskiMiejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Ziemowita Skibińskiego w Poddębicach Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Zarząd Koła w Poddębicach zapraszają do udziału w XI edycji konkursu poetyckiego im. Marii Konopnickiej p.h. "Z łąk i pól". Konkurs organizowany jest dla uczczenia pamięci wielkiej poetki Marii Konopnickiej. Autorka pięknych wierszy, skierowanych głównie dla dzieci i młodzieży, mieszkała przez 10 lat w Bronowie, miejscowości położonej na terenie powiatu poddębickiego. Maria Konopnicka tworzyła piękne, liryczne wiersze, opisujące krajobraz wiejski i trudne życie ludzi zamieszkujących pobliskie wiejskie domy. Chcąc podkreślić znaczenie twórczości poetyckiej autorki "Z łąk i pól" w literaturze polskiej, a także dać możliwość wypowiedzenia się w liryce młodym twórcom, zapraszamy do udziału w konkursie poetyckim.
regulamin konkursu
dodano: 2 sierpnia 2010Facebook
Polub nas na facebook :)

Narodowe Centrum Kultury
Biblioteka otrzymała Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska"

Kraszewski. Komputery dla bibliotek
Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017"

Fundacja Orange
Biblioteka bierze udział w programie: Akademia Orange dla Bibliotek

Odjazdowy Bibliotekarz
Odjazdowy Bibliotekarz

ŁDK
Łódzki Dom Kultury

BIP
Biuletyn Informacji Publicznej

QUIZ
Quiz Questing

MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Statystyki zbiorcze na stronę
Copyright © 2020 GBP w Dalikowie
Plac Powstańców 3; 99-205 Dalików
telefon: (+48) 603 270 838; fax: 43 678 00 99