Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka

 • Ankieta

  Czy podoba Ci się nowa strona?
 • Zobacz też

 • Kontakt

  Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie
  ul. pl. Powstańców 3
  99-205 Dalików

  Telefon komórkowy 603-270-838

  biblioteka@bibliotekadalikow.pl

„Tragiczne losy księży z gminy Dalików podczas II wojny światowej” – wystawa w Domaniewie

29 kwietnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Wystawę wspomnieniową o księżach z gminy Dalików, którzy zginęli w Dachau, można obejrzeć w kościele pw. św. Floriana w Domaniewie.

Ekspozycja pt. „Tragiczne losy księży z gminy Dalików podczas II wojny światowej” została przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dalikowie we współpracy z ks. Stanisławem Łaskim – Proboszczem parafii w Dalikowie. 

Księża znaleźli się wśród pierwszych ofiar skoordynowanej akcji eksterminacyjnej, a szczególnie mocno ucierpieli w okupowanej przez Niemców Polsce. Obóz koncentracyjny w Dachau jest symbolem męczeństwa duchowieństwa polskiego. Z samej diecezji łódzkiej zostało tam zamordowanych 114 księży.

Wystawa przybliża sylwetki księży urodzonych w gminie Dalików i ówczesnych proboszczów parafii: w Dalikowie, w Domaniewie i w Budzynku, którzy zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym w Dachau. Ksiądz Stefan Janiak – urodził się 19 grudnia 1884 r. w Złotnikach, proboszcz parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty w Dalikowie w latach 1936 – 1941. Ksiądz Józef Górecki – proboszcz parafii pw. św. Floriana w Domaniewie w latach 1933 – 1941. Ksiądz Stanisław Felczak – urodził się 27 stycznia 1906 r. w Krzemieniewie. Ksiądz Władysław Chojnacki – urodził się 4 listopada 1900 r. w Budzynku. Ksiądz Władysław Żwirek – proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela i Świętej Trójcy w Budzynku w latach 1938 – 1941. Ksiądz Władysław Włodarczyk – proboszcz parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty w Dalikowie w latach 1946 – 1971, jako jedyny przeżył pobyt w KL Dachau.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-04-29 11:27:26przez:
Opublikowano:2022-04-29 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W DALIKOWIE
Odwiedziny:495

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo

PFR
Łódzki Dom Kultury
Firma Juvi
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Z ikrą
PRYM
Forum Wsparcia Zrównoważonego Rozwoju
Sieć na Kulturę w Podregionie Sieradzkim
Ministerstwo kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Mała Książka - Wielki Człowiek
Instytut Książki
Kraszewski
Rozpracuj to z Biblioteką
Biblioteka Narodowa
 NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0